تست سلامت هارد دیسک

تست سلامت هارد دیسک

مهمترین قطعه در کامپیوتر هارد دیسک می باشد . تنها قطعه سخت افزاری که اگر به صورت صد در صد خراب شود ممکن است مشکلات زیادی را برای کاربر بوجود بیاورد . تمام اطلاعات و فایل های مهم روی این قطعه ذخیره و نگهداری می شود . البته برای یک گیمر مهمترین قطعه شاید کارت گرافیک باشد ولی برای کاربران معمولی حتما هارد درایو می باشد . چطور می توانیم قبل از خراب شدن سرعت خواندن و نوشتن و سلامت فیزیکی هارد را تست کنیم ؟ با من همراه باشید تا روش انجام اینکار آموزش داده شود .

تست سلامت هارد دیسک
همانطور که ذکر شد هارد دیسک یک قطعه ی مکانیکی است که احتمال از کار افتادن آن خیلی بیشتر از قطعاتی مانند رم یا کارت گرافیک و… است پس باید دنبال راهی باشیم که قبل از اینکه کار تمام شود و اطلاعاتمان را از دست بدهیم متوجه پایان یافتن عمر هارد شویم.

چک کردن S.M.A.R.T هارد دیسک با استفاده از نرم افزار CrystalDiskInfo

SMART شامل میکروکدهایی در ناحیه سرویس یا UBA هارد دیسک است به عبارتی دیگر SMART قابلیت یا ماژولی در ناحیه سرویس هارد است. کار این ماژول این است که با مانیتورینگ , گزارش کارکرد درایو و تجزیه تحلیل کاربر را پیش از بوجود آمدن مشکل در هارد مطلع کند و از نابودی و حذف اطلاعات جلوگیری کند.

چندین شاخص توسط این ماژول بررسی می شود تا کاربر از میزان اطمینان هارد اطمینان حاصل کند. یکی از شاخص هایی که وجود دارد RSC یا Reallocated Sectors Count است زمانی که هارد در خواندن دیتا از سکتور خاصی دچار مشکل شود با بازخوانی و جابجایی دیتا از محل خراب به سکتور سالم سعی در رفع این مشکل دارد. میزان تلاشی که برای رفع این مشکل انجام می دهد در گزارشات SMART درج می شود.

POH نیز شاخص دیگری است که میزان ساعات و دقایق کارکرد هارد را در گزارشات ثبت می کند. همچنین دمای داخلی هارد دیسک , تلاش های انجام شده برای راه اندازی کنترلر مرکزی و خیلی از مشخصات دیگر در گزارشات SMART ثبت می شود. و می توان با استفاده از این اطلاعات مشکل هارد را کشف کرد و به تعمیر آن پرداخت.

CrystalDiskInfo نرم افزاری برای نظارت وضعیت سلامتی هارد دیسک (HDD/SSD) و نمایش اطلاعات دقیق و کامل در مورد هارد درایو های نصب شده بر روی کامپیوتر (فلش، دما، شماره سریال، مدل، مجموع مدت زمان کار، رابط استاندارد و …) می باشد. همچنین نرم افزار CrystalDiskInfo به شما اطلاع می دهد که هارد دیسک شما چند بار و چند ساعت روشن شده است. این نرم افزار بر وضعیت هارد درایوهایی که از تکنولوژی SMART استفاده می کنند نظارت می کند و یک ارزیابی کلی از سلامت درایو را به شما ارائه می کند. نمایش صفات پارامتری SMART نظیر خواندن خطاها، عملکرد، شروع و پایان spindle، زمان جستجو، تعداد خاموش و روشن شدن گردش، خطاها و … از دیگر امکانات نرم افزار CrystalDiskInfo می باشد.
ابتدا نرم افزار را از طریق این لینک دانلود و نصب کنید .

 سلامت هارد دیسک 1

پس از نصب و راه اندازی این نرم افزار به محیطی همانند تصویر روبرو می شوید که اطلاعات کاملی از جمله برند و مدل هارد، نوع پورت استفاده شده، دما و همچنین وضعیت سلامت آن را به شما نمایش می دهد.
بعد از تست در صورتیکه هارد مشکل نداشته باشد کلید Good و در صورتیکه هارد مشکل داشته باشد با نمایش لیست ارور و نوع خطا کلید Bad نمایش داده می شود که بلافاصله باید اطلاعات را به یک هارد جدید منتقل کنید .

 سلامت هارد دیسک 2

چک کردن S.M.A.R.T از طریق CMD
برای باز کردن CMD کلیدهای پنجره + R را همزمان بفشارید تا پنجره Run باز شود . سپس دستور CMD را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .
همچنین می توانید با تایپ دستور CMD در کادر جستجوی ویندوز و فشردن کلید اینتر پنجره خط فرمان ویندوز را اجرا کنید .

 سلامت هارد دیسک 3

دستور wmic diskdrive get status را در خط فرمان تایپ کرده و بر روی کلید اینتر ضربه بزنید . چند لحظه صبر کنید تا پیغام تایید سلامت هارد نمایش داده شود .

 سلامت هارد دیسک 4تست هارد از طریق Windows CHKDSK Tool ویندوز
این قابلیت به صورت پیش فرض بر روی همه ی نسخه های ویندوز موجود می باشد و با اسکن کردن حافظه مشکلات و بدسکتورهای آن را پیدا کرده و آن ها را رفع می کند و درصورتی که مشکل پیچیده تر باشد و قادر به رفع آن نبود با پیغامی شما را مطلع می سازد.
وارد My Computer شده و بر روی یکی از درایوها راست کلیک کنید، مطابق تصویر گزینه ی Properties را انتخاب کنید.
کلید میانبر باز کردن پنجره My Computer کلیدهای پنجره + E می باشد .

 سلامت هارد دیسک 5

 سلامت هارد دیسک 6

به سربرگ Tools رفته و بر روی کلید Check کلیک کنید .

 سلامت هارد دیسک 7

بر روی گزینه Scan Drive کلیک کنید و صبر کنید تا مراحل بررسی تمام شود

 سلامت هارد دیسک 8

 سلامت هارد دیسک 9

در پایان یک پنجره نمایش داده می شود . در صورتیکه هارد مشکل داشته باشد گزارش آن در قالب فایل لیست می شود . همانطور که مشاهده می کنید هارد من بدون ارور می باشد .

 سلامت هارد دیسک 10

لطفا نظر خودتان را برای ما ارسال کنید تا نقاط قوت و ضعف مطالب مشخص شده و در جهت بهبود کیفیت محتوای سایت بتوانیم قدم موثر تری برداریم .


نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

عضو شو خوب نبود بیا بیرون !!!